Jakie atrakcje warto zwiedzić w weekend majowy w Górach Stołowych?

11.03.2022

Góry Stołowe to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Sudetów. Zapierające dech w piersiach widoki to jednak jeszcze nie wszystko – na turystów czeka tu bowiem znacznie więcej atrakcji. Wśród nich coś dla siebie znajdą zarówno fani odpoczynku na łonie natury, zwiedzania, jak i miłośnicy dobrego jedzenia. Przeczytaj i dowiedz się, co warto zobaczyć w tym regionie. Podpowiadamy również, dlaczego majówka w górach 2022 to dobry pomysł oraz jakich potraw warto skosztować!

Lądek Zdrój – atrakcje na weekend majowy 2022

Lądek-Zdrój to miejsce znane jako najstarsze uzdrowisko w całej Europie. W rzeczywistości jednak kurort ten ma znacznie więcej do zaoferowania przyjezdnym. To również miejsce, które sprawi, że majówka w górach stanie się wyjątkowa. Wszystko za sprawą gór, które otaczają Lądek-Zdrój. W okolicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych, które rozpościerają się nad bystrymi potokami, punktami widokowym i formacjami skalnymi. Znakomitym tego przykładem jest Trojak i okoliczne jaskinie Radochowska i Niedźwiedzia. To jednak jeszcze nie wszystko. W okolicy znajdują się także inne atrakcje. Do najsłynniejszych należą m.in.:

 • Kryty Most w Lądku-Zdroju;
 • Stary Rynek w Lądku-Zdroju;
 • Kopalnia Złota w Złotym Stoku;
 • Spływ pontonowy Nysą Kłodzką;
 • Folwark Szyfrów.

To jednak dopiero przedsmak tego, co czeka turystów odwiedzających Lądek-Zdrój. 

Góry Stołowe – atrakcje na weekend majowy 2022

Majówka z dzieckiem w górach to znakomita okazja do tego, by odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych, w którym można spotkać m.in. muflony. Jak się jednak okazuje, w regionie tym nie brak także innych atrakcji!

Szczeliniec Wielki

Czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych, który mierzy... zaledwie 919 m n.p.m.! Na sam szczyt prowadzi aż 665 wykutych w skale stopni, którymi można dostać się do schroniska turystycznego, gdzie można coś przekąsić. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Szczelińca Wielkiego z pensjonatu Willa Marianna:

Błędne Skały

To niewielki rezerwat Błędne Skały, który znajduje się w pobliżu Szczelińca. Miejsce jest popularne wśród turystów z całego świata – głównie za sprawą ekranizacji "Opowieści z Narnii", które tutaj powstały. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Błędnych Skał z pensjonatu Willa Marianna:

Wodospady Pośny

To unikatowe miejsce, które znajduje się u podnóża Szczelińca Wielkiego. Poza punktem widokowym można znaleźć tam także pozostałości schodów i fontanny. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Wodospadu Pośnego z pensjonatu Willa Marianna:

Wambierzyce

Często określane mianem dolnośląskiej Jerozolimy. Wszystko za sprawą sanktuarium, które stało się miejscem pielgrzymek. Wewnątrz znajduje się m.in. gotycka figurka Matki Boskiej. Legendy głoszą, że czyni ona cuda. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Wambierzyc z pensjonatu Willa Marianna:

Skały Puchacza

Czyli Sowie Skały, z których można podziwiać widoki na Góry Bystrzyckie, Orlickie i Wzgórza Lewińskie. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Skał Puchacza z pensjonatu Willa Marianna:

Fort Karola

Wybudowany w 1790 r., na rozkaz króla Prus, stanowił małą, przygraniczną strażnicę. W kolejnych latach niestety popadł w ruinę. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Fortu Karola z pensjonatu Willa Marianna

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

To bardzo ciekawe miejsce, w którym można zobaczyć aż 3 tys. ludzkich czaszek. Pozostałe szczątki pochowano natomiast w krypcie pod kaplicą, co było pomysłem jednego z XVIII-wiecznych proboszczów. Poniżej mapa, która pokazuje jak dojechać do Kaplicy Czaszek z pensjonatu Willa Marianna

Co można zjeść, nocując w Lądku Zdroju w weekend majowy 2022?

Znajdujący się na Dolnym Śląsku Lądek-Zdrój to prawdziwa gratka dla fanów dobrej, staropolskiej kuchni. W kuchni regionalnej tego regionu można odnaleźć wiele tradycji, które wpływają na niepowtarzalny smak potraw. Spośród ponad 50 regionalnych przysmaków, na spróbowanie zasługują również potrawy takie jak: 

 • Kluski śląskie;
 • Zrazy z modrą kapustą;
 • Pierogi ruskie;
 • Ser zgorzelecki;
 • Karp milicki;
 • Ciasto z kruszonką;
 • Sudecki miód gryczany

W kurorcie nie brak również miejsce, w których można skosztować dania z różnych stron świata. Można tu zjeść m.in. zjeść pyszną pizzę – w restauracji Marianna, która znajduje się tuż przy Zakładzie Przyrodoleczniczym Stary Jerzy. Coś więcej, właścicielami Marianny są gospodarze pensjonatu Willa Marianna! Na odwiedziny zasługuje także kawiarnia artystyczna w Domu Klahra.

Jeżeli nocleg to tylko u nas!

Willa Marianna to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami, które sprawi, że majówka w górach stanie się nie do zapomnienia. Ulokowany w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku pensjonat, znajduje się niecałe 5 minut od centrum miasta. Co więcej, na jego terenie można skorzystać z udogodnień takich jak wypożyczalnia rowerów, stajnia oraz wiele atrakcji dla dzieci – sala, boisko, plac zabaw. Jeśli więc planujesz spędzić majówkę w polskich górach – koniecznie zatrzymaj się w Willa Marianna, a poczujesz prawdziwy, górski klimat!