Kiedy zaplanować majówkę w górach?

24.02.2022

Kiedy wypada majówka 2022?

Interesuje Cię majówka w górach 2022? Świetnie się składa! Zanim jednak przejdziemy do atrakcji, warto sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – kiedy majówka 2022? Długi majowy weekend, jak co roku przypada na 3 pierwsze dni mają, czyli 1 maja (Święto Pracy) oraz 3 maja (Święto Konstytucji). Jak co roku wiele osób planuje więc urlop z wyprzedzeniem. Dlaczego? Głównym powodem jest przede wszystkim chęć wzięcia jak najdłuższego urlopu. Jak to jednak będzie wyglądać w tym roku?

Tegoroczna majówka rozpocznie się w niedzielę. To właśnie wtedy przypada obchodzone 1 maja Święto Pracy. Wygląda więc na to, że dla wielu osób majówka skończy się Świętem Konstytucji, które przypada na wtorek 3 maja. Ile więc dni potrwa tegoroczna majówka? Wydawać, by się mogło, że krótko, ponieważ pomiędzy jednym a drugim świętem są tylko 3 dni. Jednak dla osób, które nie pracują w soboty – wydłuży się ona o kolejny dzień. Wielu Polaków zapewne przedłuży sobie urlop, biorąc w pracy dodatkowy dzień wolnego – w piątek przed weekendem majowym lub w środę 4 maja, kiedy reszta urlopowiczów powróci do pracy.

Skrócony czy wydłużony wyjazd? Spójrz w kalendarz

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – za święta przypadające w sobotę przysługuje dodatkowy dzień wolny. W paragrafie 2 art. 130 Kodeksu pracy czytamy bowiem, że za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które przypada na inny dzień niż niedziela – pracownikowi przysługuje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Tegoroczna majówka rozpoczyna się jednak w niedzielę... Ile więc naprawdę potrwa majówka w górach 2022? Wbrew pozorom wcale nie musi ona być krótka! Wszystko zależy od tego, na kiedy zaplanuje się urlop. 

Kiedy zatem wziąć wolne w maju, by wykorzystać weekend majowy jak najlepiej? Ponieważ w tym roku 1 maja wypada w niedzielę, niestety nie będzie można odebrać sobie wolnego za ten dzień. W praktyce więc oznacza to, że aby nie musieć wrócić do pracy 2 maja, trzeba będzie zużyć 1 dzień z przysługującego urlopu. To właśnie w ten sposób urlopem będzie można się nacieszyć przez 3 dni. Wiele osób z pewnością jednak zdecyduje się na wydłużenie majówki – biorąc kilka dni urlopu przed 1 maja lub po 3 maja. Biorąc 4 dodatkowe dni urlopu w terminie 4–7 maja, można jednak przedłużyć sobie wypoczynek nawet o 5 dni! Tym samym 3-dniowa majówka przedłuży się aż do 8 dni! 

Majówka w górach to Pensjonat Willa Marianna

Skoro urlop został już zarezerwowany – kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca, w którym spędzi się urlop. Gdzie warto jechać? Tegorocznym hitem okaże się majówka w górach! Polskie góry są jednak ogromnym obszarem. Pytanie więc, który z kurortów wybrać? Szczególne miejsce w rankingu górskich kurortów zajmuje Lądek-Zdrój. Jeżeli więc planujesz się wybrać w te strony – koniecznie zatrzymaj się w Willa Marianna – urokliwym pensjonacie, w którym poczujesz prawdziwy, górski klimat!

Willa Marianna to pensjonat ulokowany w zabytkowym budynku, który powstał pod koniec XIX wieku. Zlokalizowany u podnóża Gór Złotych oraz nad brzegiem rzeki Biała Lądecka obiekt znajduje się zaledwie 5 minut drogi autem od centrum Lądek-Zdrój. Wspaniała lokalizacja to jednak jeszcze nie wszystko, co pensjonat ten ma do zaoferowania. Na terenie obiektu znajduje się m.in. stajnia, wypożyczalnia rowerów, sala zabaw dla dzieci, boisko, plac zabaw, sauna oraz miejsce na ognisko. Ponadto goście pensjonatu mogą także liczyć na pyszne posiłki, które można dodatkowo wykupić w restauracji, jaka znajduje się na terenie obiektu. 

Atrakcje w Lądku Zdroju na majówkę w górach 2022

Liczne atrakcje czekają na przyjezdnych nie tylko w Willa Marianna, ale i w Lądku-Zdrój! Te najstarsze w całej Europie uzdrowisko ma bowiem bardzo wiele do zaoferowania. Przyjezdni mają tu okazję nie tylko nacieszyć się pięknymi widokami – specjalnie z myślą o nich przygotowano także wiele atrakcji. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, ale i miłośnicy zwiedzania. W okolicy poza wieloma szlakami dla pieszych i rowerzystów czekają również malownicze jaskinie (np. Radochowska, Niedźwiedzia), Twierdza Kłodzko, Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz okoliczne parki linowe i spływ pontonowy Nysą Kłodzką.

Strony do atrakcji:

1) Jaskinia Radochowska

https://jaskiniaradochowska.pl/

Jak dojechać z Willa Marianna do Jaskini Radochowskiej?

2) Jaskinia Niedźwiedzia

http://jaskinianiedzwiedzia.pl/ 

Jak dojechać z Willa Marianna do Jaskini Niedźwiedzia?

3) Twierdza Kłodzko

https://www.twierdza.klodzko.pl/

Jak dojechać z Willa Marianna do Twierdzy Kłodzko?