Atrakcje w okolicy

Jaskinia Radochowska

Jest to jedna z największych, a zarazem najciekawszych jaskiń w Sudetach Wschodnich. Wyjazd i zwiedzanie Jaskini Radochowskiej to świetny pomysł na spędzenie rodzinnego dnia, pełnego przygód w harmoniii z naturą. 

Jaskinia Radochowska - historia

Powstała we wnętrzu góry Bzowiec (697 m n.p.m)  w soczewce białego marmuru, na jego  styku z łupkami łyszczykowymi. Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą  z 1575 r. Przed wojną był to popularny cel wycieczek kuracjuszy z Lądka- Zdroju. W latach 1933–1947 emerytowany górnik Heinrich Peregrin opiekował się Jaskinią i to jemu zawdzięczamy oczyszczenie jej korytarzy z naniesionych przez wieki osadów. W trakcie prowadzonych przed wojną badań namuliska w jaskini znaleziono  kości ok. 20 różnych zwierząt prehistorycznych, zaś w przedniej części jaskini również szczątki współcześnie występujących gatunków. W jednej z nisz, pod skalną płytą  znaleziono czaszkę  niedźwiedzia jaskiniowego.

Jaskinia Radochowska - Zwiedzanie

Obecnie przeznaczona do zwiedzania trasa liczy ok 300m przy łącznej długości korytarzy – 500m. Jaskinia jest znacznie mniej „ucywilizowana” niż np. Jaskinia Niedźwiedzia jej zwiedzanie stanowi zatem przygodę samą w sobie. Część trasy pokonamy przeciskając się przez ciasne szczeliny, część mocno schylając głowę. Jeden z korytarzy pokonujemy przesuwając się siedząc,  bokiem  i zapierając nogi o ścianę jaskini (jest wariant obejścia tego fragmentu).
Jaskinię zwiedzamy w kaskach i z latarkami-czołówkami.

Zwiedzanie jaskini jest w pełni bezpieczne nawet dla małych dzieci (w wieku powyżej 3 roku życia).

Kontakt do przewodnika po Jaskini Radochowskiej: tel: 604 337 846 e-mail: kontakt@jaskiniaradochowska.pl

Zwiedzanie Jaskini Radochowskiej - czas trwania

Zwiedzanie jaskini trwa ok. 40 minut należy jednak założyć ok 30 minut na dojście z parkingu

Jak przygotować się do zwiedzania Jakini Radochowskiej - Ubiór

Należy założyć długie spodnie, długi rękaw, wygodne buty sportowe

Uwaga!

Istnieje pewne ryzyko zabrudzenia ubrania

Jaskinia Radochowska  - „Mieszkańcy”

Wewnątrz jaskini znajduje się jeziorko, w którym żyje endemiczna odmiana raczków, które z uwagi na brak dostępu światła są przeźroczyste.

Jaskinia Radochowska jest też od lat miejscem zimowania nietoperzy różnych gatunków (nocek duży, gacek brunatny, mopek, podkowiec mały). Ze względu na ich hibernację, jaskinia dostępna jest dla zwiedzających w okresie od maja do września.

Winiarnia Radochowska

Poniżej jaskini znajduje się urokliwa Winiarnia Radochowska oferująca znakomity wybór win z całego świata, wina z dolnego śląska, czeskie piwa, własne miody oraz drobne przekąski. Wizyta w winiarni stanowi doskonałe zwieńczenie zwiedzania jaskini.

Wycieczka bryczką do Jaskini Radochowskiej

W okresie wakacji oraz na idnywidualne zamówienie od maja do początku października  z  z Willi Marianna organizowane są wycieczki bryczką do Jaskini Radochowskiej. Wycieczka składa się z urokliwej, trwającej około godziny przejażdżki bryczką prowadzącej przez Lądek oraz malownicze okolice wsi Radochów, częściowo wzdłuż koryta pięknej górskiej rzeki – Białej Lądeckiej.

Kolejno fragment trasy (ok 400-500 m) ze względu na dobro koni należy pokonać pieszo, leśnym duktem.

Pod samą jaskinię dojeżdżamy bryczką. Następnie zwiedzanie (ok 45 minut) i powrót bryczką z małym postojem w Winiarni Radochowskiej.

Jaskinia Radochowska – Rowerem z Lądka-Zdroju

Jaskinia Radochowska i Winiarnia to również wspaniały cel wycieczki rowerowej (rowerem elektrycznym lub tradycyjnym). Pamiętaj, że w Willi Marianna możesz wypożyczyć rower!

Licząca około 10 km trasa prowadzi częściowo przez zabytkowy Lądek-Zdrój, następnie malowczniczą drogą wzdłuż rzeki Biała Lądecka przez wieś Radochów. Trasa jest w przeważającej części asfaltowa, prowadzi drogą o małym natężeniu ruchu.

Zwiedzanie Jaskini można połączyć z wizytą i zwiedzaniem w Zamku na Skale. Jest to też obok Winiarni Radochowskiej kolejne miejsce, w którym możemy zaplanować posiłek, gdyż w zamku działa restauracja i kawiarnia.