Atrakcje turystyczne Lądka-Zdroju i okolic

29.06.2022 - 31.12.2023

Planujesz wyjazd z dziećmi do Lądka-Zdroju lub jego okolic, a może jesteś singlem, w związku lub grupą przyjaciół? Zastanawiasz się, jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w tej malowniczej miejscowościm. Może jesteś jej mieszkańcem i szukasz inspiracji na aktywny dzień, pełen wrażeń dla całej rodziny? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Poznaj 15 najlepszych atrakcji dla dzieci i dorosłych na terenie Lądka-Zdroju, a także jego najbliższych okolic. Spędź czas w doskonały i aktywny sposób!

 

16 najlepszych atrakcji Lądka-Zdroju i jego okolic

W rankingu przygotowaliśmy 16 najlepszych atrakcji, które naszym subiektywnym zdaniem warto odwiedzić, będąc w Lądku-Zdroju latem i zimą. Miejsca są doskonale przygotowane pod najmłodszych, zapewniając ogrom zabawy i niezapomniane przeżycia. Wiele z miejsc w rankingu jest idealnym pomysłem na wypad dla całej rodziny, gwarantując uciechę również dorosłym.

 

Lista atrakcji turystycznych w Lądku-Zdroju i okolicach

Nazwa atrakcjiLokalizacjaPrzeznaczenieDostępność
LądkolandiaLądek-Zdrój ul. Moniuszki 1Dzieci małe i średnieSezon Letni
Średniowieczna Osada GórniczaZłota 7, Złoty StokRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok
Kopalnia ZłotaZłota 7, Złoty StokRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok
Zalew Stara MorawaStara MorawaRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneSezon letni
Jaskinia RadochowskaRadochówRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok
Ogród Bajek w MiędzygórzuMiędzygórzeRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok
Wodospad WilczkiMiędzygórzeRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneCały rok
Lux TorpedaCzarna Góra (Sienna)Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneSezon letni
Zjeżdżalnia Grawitacyjna - Czarna Żmija (Grawitacyjny Tor Saneczkowy)Czarna Góra (Sienna)Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneSezon letni
Arboretum w Lądku-ZdrojuMoniuszki, Lądek-ZdrójRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy Zorganizowaneod wiosny do późnej jesieni
Twierdza KłodzkaGrodzisko 1, KłodzkoRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneCały rok
Mini Zoo Lądek-Zdrój - Alpaki KonradówKonradów 12Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneCały rok
Stawy BiskupieMoniuszki 1 Lądek-ZdrójRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy ZorganizowaneCały rok
Mini wodospad nad Białą LądeckąLądek-ZdrójOgólnodostępneCały rok
Kryty Most nad Białą LądeckąLądek-ZdrójOgólnodostępneCały rok
Platforma widokowa na Górze TrojakLądek-ZdrójOgólnodostępneCały rok

Lądkolandia - Park Rozrywki dla Dzieci w Lądku-Zdroju

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Lądkolandia, park aktywności dla dzieci. Miejsce funkcjonuje w sezonie letnim przy ulicy Moniuszki 1. Lądkolandia zapewnia rozrywkę małym i średnim dzieciom, a także pozwala ich opiekunom sprawować pieczę nad własną pociechom. Dla dorosłych przygotowane są leżaki, kawa i gastronomia.

 • Lokalizacja: Lądek-Zdrój ul. Moniuszki 1
 • Godziny otwarcia: 11:00 do 20:00
 • Przeznaczenie: Dzieci małe i średnie
 • Dostępność: Sezon Letni
 • Link do: Lądkolandia

Dojazd do Lądkolandii z Willi Marianna:

Średniowieczna Osada Górnicza

Miejsce, która pozwala przenieść się w czasie! Wszystkie obiekty przygotowane są w skali 1:1. Atrakcja ta świetnie nadaje się zobaczenia przez całe rodziny. Podczas zwiedzania pokazywane są wszystkie średniowieczne sprzęty, wraz z interaktywnym pokazem działania. Na uwagę zasługuje Chata Kata, która robi ogromne wrażenia na przybywających do niej gościach (zarówno tych młodszych, jak i starszych). W Osadzie Górniczej znajdują się koła deptakowe, dźwigi ręczne, a także huta i stęporowe kruszarki. Istnieje możliwość zwiedzania miejsca nawet podczas opadów deszczu.


Nazwa atrakcjiGodziny otwarciaLokalizacjaPrzeznaczenieDostępnośćCzas zwiedzania:
Średniowieczna Osada Górniczaod 10:15 do 18:00Złota 7, Złoty StokRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok60 minut

Dojazd do Średniowiecznej Osady Górniczej z Willi Mariana:

 

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z ciekawszych atrakcji regionu. Doskonale przygotowana pod kątem infrastruktury i bezpieczeństwa jest miejscem dedykowanym zarówno dorosłym, grupą, jak i nieco starszym dzieciom. Całość zwiedzanie trwa około 2 godzin, podczas których przewodnik opowiada o sztolni, jej historii i metodach wydobycia. Poznajemy sztolnie Gertruda, czy Chodnik Śmierci, gdzie po dziś dzień spotkać można podziemnego Gnoma pilnującego złota. Na powierzchnię wyjeżdżamy kolejką, co jest nie lada atrakcją dla dzieci (oraz ich opiekunów 😊 ), a także dorosłych.


Nazwa atrakcjiGodziny otwarciaLokalizacjaPrzeznaczenieDostępnośćCzas zwiedzania:
Kopalnia Złota09:15 do 17:30Złota 7, Złoty StokRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rok120 minut

 

Dojazd do Kopani Złota w Złotym Stoku z Willi Marianna:

Źródło: Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Zalew Stara Morawa

Zalew w Starej Morawie jest miejscem licznie i chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Stronia Śląskiego, Lądka-Zdroju i okolicznych miejscowości oraz wiosek, jak i turystów, którzy w sezonie letnim chcą odpocząć nad wodą z całą rodzinom. Zalew jest doskonale przygotowany, strzeżony przez ratowników, a wraz z plażą odgrodzony jest dla osób z zewnątrz, dzięki czemu mamy pewność, że korzystamy z miejsca czystego i zadbanego. Dla gości przygotowane jest molo, wypożyczalnie rowerów wodnych i wiele innych atrakcji. Rodziny z dziećmi znajdą tutaj uciechę, odpoczynek oraz namiastkę morza (tylko na mikro skale 😉 ). Na terenie obiektu znajduje się boisko, plaża i mały plac zabaw.

 • Lokalizacja: Stara Morawa
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi,  Klienci indywidualni, Grupy zorganizowane
 • Dostępność: Sezon letni
 • Link do: Zalew Stara Morawa

Dojazd do Zelewu w Starej Morawie z Willi Marianna:

Jaskinia Radochowska

Jaskinia sprawia wrażenie niepozornej, zaczynając się niewielkim i ciasnym wejściem (osoby dorosłe wchodzą na kucaka). Po przejściu pierwszego etapu zaczyna się prawdziwa wysoka jaskinia, stosunkowo dzika, dzięki czemu mamy możliwość poczuć się jak prawdziwi zdobywcy. Przewodnik opowiada niezwykle ciekawie. Po drodze wejdziemy do sali z niewielkim jeziorkiem o nieskazitelnie czystej wodzie. Miejsce to jest ciekawe zarówno dla dorosłych jak i dzieci, ze względu na swój unikalny charakter i możliwość poczucia się jak prawdziwy odkrywca.

 • Lokalizacja: Radochów
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi oraz Klienci indywidualni
 • Czas zwiedzania: 40 minut
 • Dostępność: Cały rok

 

Dojazd do Jaskini Radochowskiej z Willi Marianna

 

Place Zabaw w Lądku-Zdroju

W miejscowości uzdrowisko-turystycznej, jaką jest Lądek-Zdrój nie mogło zabraknąć darmowych placów zabaw dla dzieci. Oprócz omówionej Lądkolandii, dzieci w naszej miejscowości mogą korzystać z trzech placów do zabawy, ulokowanych w różnych częściach miasta.

 1. Przy ulicy: aleja Marzeń 16 – Kliknij aby zobaczyć mapę dojazdu
 2. Przy ulicy: Kłodzka 5 (w pobliżu Rynku) – Kliknij aby zobaczyć mapę dojazdu
 3. Przy ulicy: Lipowej w Parku Zdrojowym – Kliknij aby zobaczyć mapę dojazdu

Ogród Bajek w Międzygórzu

Atrakcja przeznaczona dla małych i średnich dzieci. Ogród Bajek położony jest w miejscowości Międzygórze, która zachwyca swoimi walorami turystycznymi. Sam ogród to skansen z drewnianymi rzeźbami, przedstawiającymi bajkowe postaci. Kolekcja ma ponad sto lat, więc będzie niezwykłą podróżą w czasie. Sam ogród położony jest w lesie i samo dojście do niego będzie przygodą oraz możliwością zwiedzania, zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów, a także osób, które wybrały się niezależnie zwiedzać atrakcje Kotliny Kłodzkiej.

 • Lokalizacja: Międzygórze
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowane
 • Dostępność: Cały rok 

Dojazd do Ogrodu Bajek z Willi Marianna:

Wodospad Wilczki

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżka. Stanowi idealne uzupełnienie trasy wycieczki, którą zaczniemy od ogrodu bajek, omówionego we wcześniejszej części artykułu. Wodospad znajduje się w pobliżu miejscowości Międzygórze. Jego unikalne walory estetyczne, krajobrazowe oraz przygotowana infrastruktura stanowią, że miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów.

 • Lokalizacja: Międzygórze
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy Zorganizowane
 • Czas zwiedzania: Bez ograniczeń
 • Dostępność: Cały rok

Dojazd do Wodospadu Wilczki z Willi Marianna:

Lux Torpeda

Będąc na wczasach w Lądku-Zdroju w okresie letnim, nie może Cię zabraknąć na Czarnej Górze (wioska Sienna).  Liczne atrakcje, w tym wspomniana kolejka krzesełkowa Lux Torpeda zachęcają do odwiedzin. W kilku słowach możemy powiedzieć, że jest to super szybka kolejka krzesełkowa, którą dostaniemy się na szczyt Czarnej Góry. Widoki, które tam zastaniemy, zapierają dech w piersiach. Zdecydowanie polecamy zabrać ze sobą aparat fotograficzny oraz… coś ciepłego do ubrania nawet w upalny dzień. Różnica wysokości jest na tyle duża, że temperatura między początkiem kolejki, a jej końcem potrafi być znaczna.

 • Lokalizacja: Czarna Góra (Sienna)
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy Zorganizowane
 • Dostępność: Sezon letni

Dojazd do Lux Torpedy z Willi Marianna:

Zjeżdżalnia Grawitacyjna - Czarna Żmija (Grawitacyjny Tor Saneczkowy)

Planując objazdówkę po atrakcjach Kotliny Kłodzkiej, zdecydowanie polecamy odwiedzić zjeżdżalnię grawitacyjną na Czarnej Górze. Jest to najdłuższa w Polsce tego typu zjeżdżalnia, o trasie długości 950 metrów. Obiekt idealny dla rodzin z dziećmi oraz osób indywidualnych i grup. Zapewnia ogrom zabawy, emocji i ekscytacji. Wagoniki rozpędzają się do 40km/h.

 • Lokalizacja: Czarna Góra (Sienna)
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy Zorganizowane
 • Dostępność: Sezon letni
 • Link do: Czarna Żmija Alpine Coaster

Dojazd do zjeżdżalni grawitacyjnej Czarna Żmija z Willi Mariana:

Nagranie zjazdu torem saneczkowym z Czarnej Żmii

Arboretum w Lądku-Zdroju

Niezwykły ogród dendrologiczny, znajdujący się na krańcu miasta. Znajdziemy tutaj niezwykłe gatunki roślin, które zachwycają swoimi kształtami i kolorami. Szczególnie warto udać się tutaj wiosną, w okresie kwitnienia. Miejsce warte odwiedzenia zarówno przez pasjonatów przyrody oraz turystów mniej zainteresowanych tą tematyką. Wokół obiektu zaczynają się szlaki turystyczne, co czyni to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym podczas planowania wycieczek po szlakach Lądka-Zdroju.


Nazwa atrakcjiGodziny otwarciaLokalizacjaPrzeznaczenieDostępnośćCzas zwiedzania:
Arboretum w Lądku-Zdrojuod 10:00 do 18:00Moniuszki, Lądek-ZdrójRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneod wiosny do późnej jesienibez ograniczeń

Dojazd do Arboretum z Willi Marianna

Nie zapomnij poznać naszej oferty noclegowej oraz pokoi gościnnych które oferujemy

Twierdza Kłodzka

Będąc w Kotlinie Kłodzkiej, nie może Cię tutaj zabraknąć! Twierdza jak nazwa wskazuje, ulokowana jest w Kłodzku, a właściwie to w samym centrum miasta. Obiekt świetnie zachowany, z bogatą ofertą turystyczną. Istnieje możliwość zwiedzania części nadziemnej, jak i podziemnej. Obiekt polecany jest poszukiwaczom przygód i niezwykłych miejsc. Polecamy zabrać ze sobą ciepłe ciuchy i wygodne buty

 😊


Nazwa atrakcjiGodziny otwarciaLokalizacjaPrzeznaczenieDostępnośćCzas zwiedzania:
Twierdza Kłodzka09:00 do 18:00Moniuszki, Lądek-ZdrójRodziny z dziećmi, Klienci indywidualni, Grupy zorganizowaneCały rokod 75 minut

Link do: Twierdza Kłodzko - podziemne labirynty

Dojazd do Twierdzy Kłodzkiej z Willi Marianna:

Mini Zoo Lądek-Zdrój – kraina Alpak w Konradowie

Urokliwe minii zoo w miejscowości Konradów. Tutaj zobaczysz, pokażesz dzieciom i przytulisz zwierzęta domowe! Na wizytę czekają alpaki, kozy, króliki, kury i wiele innych 😊 Nasze zwierzęta są przyjaźnie nastawione do ludzi, a w kasie obiektu można zakupić karmę do ich karmienia. W obiekcie jest także plac zabaw, budynek z grami dla dzieci i punkt z gastronomią.


Nazwa atrakcjiGodziny otwarciaLokalizacjaPrzeznaczenieDostępnośćCzas zwiedzania:
Mini Zoo Lądek-Zdrój – kraina Alpak w KonradowieOd kwietnia do września w godzinach 10:00 – 19:00;
Od października do kwietnia w godzinach 10:00 -16:00
Konradów 12Rodziny z dziećmiCały rokbez ogarniczeń

Więcej o atrakcji: Mini Zoo Lądek-Zdrój – Kraina Alpak w Konradowie

Dojazd do Mini Zoo Lądek-Zdrój 

 

Jezioro w uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju (Stawy Biskupie)

Będąc w Lądku-Zdroju nie możesz pominąć Biskupich Stawów! Są to dwa nieduże jeziora, z czystą górską wodą i pstrągiem, hodowanym na potrzeby smażalni. Niewątpliwą zaletą obiektu jest własny parking, możliwość złowienia ryby we własnym zakresie, a także wypożyczenie łódki.

 • Lokalizacja: Moniuszki 1 Lądek-Zdrój
 • Godziny otwarcia: 12:00 do 20:00
 • Przeznaczenie: Rodziny z dziećmi, Klienci indywidualnie, Grupy Zorganizowane

Dojazd do Stawów Biskupich z Willi Marianna

Mini wodospad nad Białą Lądecką

Niewielki wodospad zlokalizowany jest w centralnej części Lądka-Zdroju, nieopodal budynku Poczty Polskiej. Przy wodospadzie znajdują się ławki, place zieleni z ławkami na których można odpocząć, oraz polowa siłownia. Miejsce to w sezonie letnim jest odwiedzane chętnie przez dzieci i młodzież. Poza sezonem można spotkać tutaj wędkarzy.

 • Lokalizacja: Lądek-Zdrój
 • Przeznaczenie: Ogólnodostepny
 • Dostępność: Ogólnodostepny

Kryty Most w Lądku-Zdroju

Jedną z niewątpliwych atrakcji cześci uzdrowikowej miasta Lądek-Zdrój jest kryty most. Jest to jedyny takie obiekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Powstał w XX wieku i przez lata służył jako łącznik między budynkiem Sanatorium a obiektem zabiegowym. Obecnie obiekt jest wyłączony z ruchu turystycznego. 

 • Lokalizacja: Lądek-Zdrój
 • Przeznaczenie: Ogólnodostepny
 • Dostępność: Ogólnodostepny

Kryty Most Lokalizacja

Basen Kryty "Wojskowy" w Lądku-Zdroju

Basen Kryty w Lądku-Zdroju stanowi doskonałą atrakcję dla całej rodziny. Wewnątrz obiektu oprócz basenu, możemy skorzystać z sauny parowej w ramach jednego biletu. Przy obiekcie znajduje się parking oraz kawiarnia. Na uwagę zasługuję możliwość wynajęcia całego basenu. Obiekt spełnia wszystkie wymogi sanitarne oraz bezpieczeństwa, jest doskonałą propozycją dla klientów indywidualnych, grupowych oraz rodzin z dziećmi

Więcej na temat atrakcji: Basen Lądek-Zdrój – kryta pływalnia

Lądek-Zdrój atrakcie zimą - co warto zobaczyć

 • Kryty Most
 • Punkt Widokowy Trojak
 • Ruiny zamku Karpień
 • Wieża widokowa na Borówkowej
 • Wodospad w Lądku-Zdroju
 • Wodospad Wilczki w Międzygórzu
 • Jaskinia Radochowska
 • Jaskinia Niedźwiedzia
 • Kopalnia Złota
 • Kopalnia Uranu
 • Twierdza Kłodzka

Gdzie dobrze zjesz, będąc w Lądku-Zdroju?

Zwiedzając liczne atrakcje turystyczne miasta i okolicy z pewnością zgłodniejesz! Dla miłośników pysznej włoskiej pizzy polecamy: Pizzeria Marianna Ostrowicza 3a, Lądek-Zdrój +48 725 118 979
Czynne: Pon - Nd 12:00 - 22:00

Najlepsze atrakcje Lądka-Zdroju i okolicy - podsumowanie

Będąc na urlopie, wakacjach lub spędzając weekend w Lądku-Zdroju masz mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu, zarówno w sposób aktywny jako zdobywca podziemi, jaskini i wodospadów, rozrywkowo na torze saneczkowym lub rekreacyjnie w Starej Morawie. Możliwości jest dużo, a nasz artykuł jest wprowadzeniem do tego, gdzie koniecznie trzeba pojechać. Teren sprzyja aktywnej formie wypoczynku, jednak nie należy zapominać – posiadanie własnego samochodu jest tutaj niezbędne.

Więcej informacji: Atrakcje Kotliny Kłodzkiej – co warto zobaczyć