Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady (daw. Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady)

16.09.2021 - 19.09.2021

Festiwal Górski 2021 w Lądku-Zdroju

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady (daw. Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady)  w Lądku Zdroju jest  najstarszym w Polsce a obecnie jednym z największych i najważniejszych festiwali tego typu na świecie. Impreza poświęcona jest wszelkim aspektom sportowej i rekreacyjnej działalności ludzi w górach oraz samym górom jako takim.

Festiwal Górski – tło historyczne

W roku 2020 miała miejsce rocznicowa 25 edycja festiwalu, którego początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XX w. Pomysłodawcą Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju był Zbigniew Piotrowicz. Impreza z początku była kameralnym przedsięwzięciem adresowanym do wąskiego grona pasjonatów gór i twórców filmów na ich temat. Anegdota głosi, że były to czasy, kiedy twórca filmu był przeszczęśliwy, gdy jego dzieło obejrzał on sam, jego mama i znajomi 😊 od tego czasu wiele się zmieniło, zmienił się też festiwal urastając do rangi imprezy światowego formatu.

Festiwal Górski – przebieg wydarzenia

Przez kilka dni (zawsze jest to przedostatni weekend września) do maleńkiego Lądka-Zdroju ściągają tysiące pasjonatów tematyki górskiej (spinaczki skałkowej, himalaizmu, sportów ekstremalnych takich jak kajakarstwo górskie czy narciarstwo wysokogórskie). Na program imprezy składają się: projekcje filmów konkursowych (często są to polskie lub światowe premiery), prelekcje, spotakania z ludźmi gór, podróżnikami, autorami książek, festiwal i kiermasz książek o tematyce górskiej, warsztaty (np. pierwsza pomoc w górach), wieczorne koncerty, biegi charytatywne a to wszystko w oprawie strefy expo, w której wystawiają się producenci odzieży outdoroowej i sprzętu oraz stoiska gastronomiczny. Co roku program jest tak  „nabity” atrakcjami, że czasem ciężko zdecydować, który film lub prelekcję wybrać a najlepiej było by być na obu na raz.

Festiwal Górski – duża impreza w kameralnym zaciszu Lądka-Zdroju

Dodatkowy walor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju to jego „kameralność mimo wielkiej skali”, układ urbanistyczny Lądka sprawia, że miejsca spotkań i prelekcji położone są relatywnie blisko siebie, w otoczeniu parku zdrojowego oraz zabytkowej architektury. Przejścia pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami stanowią zatem okazję do spotkań w pół drogi, co sprawia, że czasem kilkaset metrów pokonuje się godzinę lub dłużej.

Festiwal Górski - Bilety i karnety

Bilety dostępne są na stronie organizatora: www.festiwalgorski.pl/bilety-i-karnety-2021/

Dostępne są kartnety:

 • 10 dniowe na cały Festiwal Górski;
 • 4 dniowy: 10-13 wrzesień
 • 4 dniowy (głowny): 16-19 wrzesień 
 • Bilety na koncert Katarzyny Nosowskiej! 

 

Poznaj nasza ofertę noclegową:

Noclegi bez wyżywienia

Noclegi ze śniadaniem

Noclegi ze śniadaniem i obiadokolacją

Rodzinne wakacje w górach

Wakacje w siodle

 

Pamiętaj, że oferujemy noclegi z psem lub kotem

Uwaga, w ofercie posiadamy dwupokojowy rodzinny apartament

 

Festiwal Górski – spotkanie z legendami himalaizmu

Dodatkowo, festiwal w Lądku to niepowtarzalna okazja, by dosłownie usiąść przy jednym stole lub otrzeć się ramieniem z żyjącymi legendami polskiego i świtowego himalaizmu. Co roku gośćmi festiwalu są autorzy najgłośniejszych osiągnięć w świecie gór, nie sposób tu wymienić wszystkich ale Polskiej publiczności na pewno znane są postaci takiej jak:

 • Adam Bielecki,
 • Andrzej Bargiel,
 • Janusz Gołąb,
 • Piotr Pustelnik,
 • Krzysztof Wielicki,

 

czy goście zagraniczni:

 • Alex Txikon,
 • Denis Urubko,
 • Simone Moro,
 • Elizabeth Revol,
 • Alex Honnold

… nie sposób wymienić nawet części sław, które pojawiły się w Lądku-Zdroju i które z pewnością jeszcze tu zawitają.

Na zakończenie warto nadmienić, że patronem festiwalu jest słynny polski himalaista Andrzej Zawada (zm. 2000), prywatnie mąż Anny Milewskiej, którą festiwal rok rocznie ma zaszczyt gościć. Anna Milewska co rocznie otwiera i zamyka lądecki festiwal jednocześnie stanowiąc jej dobrego ducha, zawsze pogodna i uśmiechnięta. W 2020 w parku w Lądku-Zdroju odsłonięty został pomnik Andrzeja Zawady.

Inni czytalni również: