14 pomysłów na ferie w górach

17.10.2022 - 31.03.2023

Planując ferie zimowe, wielu rodziców szuka pomysłu na udany wypoczynek zarówno dla dziecka, jak i dla siebie. Okres zimowy kojarzy się z nartami, sankami i zimowym szaleństwem, nie bez powodu polskie góry stoją w centrum zainteresowania turystów. Poniżej prezentujemy 14 pomysłów na aktywne ferie zimowe, z których mogą skorzystać zarówno dzieci jak i dorośli – niezależnie od pogody.

 1. Narty Zjazdowe
 2. Sanki
 3. Łyżwy
 4. Narty biegowe
 5. Narty skitourowe
 6. Morsowanie
 7. Wieczorna przejadżka bryczką i ognisko
 8. Wycieczka do Kopalni Złota w Złotym Stoku
 9. Wycieczka do Twierdzy Kłodzko
 10. Jaskinia Niedźwiedzia – tutaj zawsze warto przyjechać
 11. Kąpiele termalne w Lądku-Zdroju
 12. Baseny i siłownia – czyli ferie nie tylko na nartach i śniegu
 13. Kręgielnia w Stroniu Śląskim – czyli zabawa dla dzieci i dorosłych
 14. Kawiarnie i restauracje, które warto odwiedzić

1. Narty Zjazdowe

Lądek-Zdrój i okolice to tereny z bogatą infrastrukturą narciarską. W samym Lądku działa Rodzinna Stacja Narciarska  oferująca zarówno jazdy dzienne jak i nocne, miejsce to jest szczególnie polecale dla rodzin z dziećmi, gdyż  ze względu na długość tras i stopień trudności idealnie nadaje się do nauki jazdy na nartach. Największy ośrodek narciarski w regionie (9 km od Willi Marianna) to Ośrodek Narciarski Czarna Góra.Położony na 60ha ośrodek, którego trasy prowadzą ze szczytów Czarnej Góry i Żmijowca. Kolejnym ośrodkem narciaskim jest Kamienica oferujący łącznie 1,5 m przygotowanych tras dostępnych w ciągu dnia oraz podczas wieczornych jazd.

Każdy z wyżej wymienionych ośrodków zapewnia możliwość nauki jazdy na nartach w ramach prowadzonych tam szkólek oraz możliwość wypożyczenia sprzętu w licznych wypożyczalniach

Wypożyczalnie, w których goście Willi Marianan otrzymają rabat to:

- Ski Maxx pod Czarną Górą, oferująca narty zjazdowe, saneczki, jabłuszka oraz narty skiturowe

- R1 w Stroniu Śląskim oferująca narty zjazdowe oraz biegowe

2. Sanki

Jeśli wyjazd w góry z maluchem to - koniecznie sanki! Willa Marianna oferuje swoim gościom możliwość nieodpłatnego wypożyczenia sanek.

W przypadku śnieżnej zimy i grubej pokrywy białego puchu wystarczy przekroczyć ulicę by udać się na spacer z saneczkami. Pobliskie pagórki nadaja się wówczas doskonale do zjeżdżania.

W przypadku, gdy śniegu jest mniej - na saneczkach można zjeżdżać w pobliżu stoków narciarskich. Dodatkowo ze szczytu czarnej góry poprowadzony jest najdłuższy w Polsce, 3 kilometrowy tor saneczkowy (wjazd wyciągiem).

3. Łyżwy

Jazda na łyżwach to kolejna aktywność kojarząca się z zimą w górach, stanowiąca wspaniałe urozmaicenie pobytu. U podnóża Czarnej Góry w okrsie ferii działa Ice Arena - ślizgawka o powierzchni 800m2! Na miejscu istnieje możlwiość wypożyczenia łyżew.

Sprawdź ofertę noclegowa na ferie zimowe!

4. Narty biegowe

Okolice Lądka-Zdroju stwarzają wymarzone warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

Oddalone o 20 minut jazdy samochodem (16 km) Bielice nazywane "sercem biegowym Gór Bialskich" oraz znajdujące się po czeskiej stronie dziesiątki kilometrów tras z kultowym schroniskiem Paprsek jako celem wypraw i miejscem regeneracji sprawiają, że bez względu na poziom zaawansowania każdy znajdzie tutaj warunki do nauki, szkolenia, doskonalenia umiejętności lub solidnego treningu wytrzymałościowego.

Narty biegowe to doskonała alternatywa dla narciarstwa zjazdowego. W ciszy, bajecznym otoczeniu przyrody, bez zgiełku, kolejek i zakupu karnetów można spędzić wspaniały, aktywny, zimowy dzień na łonie natury.

Dla kogo narty biegowe?

Dla osób od 1 m wzrostu wzwyż:) Dorośli, dzieci, osoby o umiarkowanej spawności i takie, które lubią dać sobie treningowy wycisk - na nartach biegowych znajdą to, czego szukają. Dobrą zabawę, ruch na świeżym powietrzu i niezapomniane wrażenia estetyczne.

Dzieci zbyt małe by móc samodzielnie jechać na nartkach można zabrać na biegówki w specjalnej przyczepce (podobnej do przyczepki rowerowej)  ciągniętej przez osobę dorosłą! Przyczepki można wypożyczyć w wypożycazalni Wildcat.

Willa Marianna współpracuje zarówno z instruktorami jak i wypożyczalniami nart biegowych, takimi jak R1 oraz Wildcat zatem chętnie pomomożemy Państwu w zorganizowaniu dnia na biegówkach.

Więcej informacji na temat pobliskich tras znajduje się w tym artykule: https://80dni.pl/biegowki-w-gorach-bialskich/

5. Narty skitourowe

kitouring to wspaniała alternatywa dla klasycznego narciarstwa zjazdowego. Narty skitourowe wyposażone są w dopinane foki, które zapobiegają zsuwaniu sie narty w dół stoku, dzięki temu, możemy skutecznie podchodzić pod górkę, zas po odpięciu fok - zjeżdżać w dół jak na tradycyjnych nartach. Do chodzenia na skitourach potrzebujemy: nart z fokami wyposażonych w wiązania pozwalające "uwolnić" piętę podczas podchodzenia, "kompatybilnych" z wiązaniami butów z funkcją "walk", specjalnych kijków pozwalajacych skutecznie pracować rękami podczas podejścia.

Nie ukrywamy, "chodzenie na turach" to zajęcie wymagające kondycji fizycznej i wydolności, by przemieszczać się w górę stoku. Pozwalają one jednak dość sprawnie poruszać się również po płaskim terenie, nagrodą zaś jest zjazd nieżadko w puchu i niezapomnianej scenerii.

Mieszkając w Willi Marianna warto zdecydować się na zdobycie na turach Śnieznika (podejście od Klenta lub Czarnej Góry). Schronisko na Śniezniku to znakomite miejsce by zregenerować siły po wspinaczce i ruszyć na nartach w dół.

Jeszcze jednym plusem turów jest to, że w żaden sposób nie ograniczają nas godziny otwarcia wyciągów, zaś wędrowanie z czołówkami po zmroku dodaje wycieczce dodatkowego smaczku

Współprcujemy z wypożyczalnią nart i butów do skitourów. Jest również możliwość zorganizowania wycieczki na turach z przewodnikiem.

Sami na turach chodzimy i gorąco polecamy tą aktywność jako urozmaicenie lub alternatywę dla klasycznego pobytu narciarskiego.

6. Morsowanie

Morsowania specjalnie reklamować nie trzeba. Powszechnie znane są korzyści płynące z tego sposóbu chartowania ciała i ducha. Morsować można nad morzem, w jeziorach, basenach, sztucznych zbiornikach do tego przeznaczonych i w gróskich strumieniach, co szczególnie polecamy podczas pobytu w Willi Marianna.
Największe i najłatwiej dostępne morsowisko to Zalew Stara Morawa, z piaszczystym dnem i łatwym wejściem,. Kolejne miejsce to minizapora przy parkingu w Bielicach, magiczna oprawa lasu, szum górskiego potoku sprawiają, że morsowanie tu, zwłaszcza wierorową porą to magiczne przeżycie. Zejście do wody ułatwia zamontowana w tym celu poręcz. Kolejnym miejscem jest basen przeznaczony do morsowania przy Schronisku pod Śnieżnikiem. Nieątpliwym atutem jest możlwość skorzystania z oferty schroniska po morsowaniu, dodatkowo samo dostanie się do morsowiska to jednocześnie pomysł  na spędzenia aktywniego dnia w górach.

Sami morsujemy i GORĄCO polecamy tą atrakcję, zwłaszcza wieczorową porą, gdy zimowa sceneria jest jeszcze bardziej magiczna :)

 

7. Wieczorna przejadżka bryczką i ognisko

Wyjątkową atrakcją oferowaną przez Willę Marianna jest wieczorna przejażdżka bryczką zakończona ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Przejażdżki organizowane są zawsze wieczorem, gdy płonące pochodnie dodają magicznej oprawy, podobnie jak dzwneczki, dzwoniące w takt końskich kopyt.

Przjażdżka trwa ok 50 minut i prowadzi najładniejszymi zakątkami Lądka-Zdroju. Jej zwieńczeniem jest ognisko, przy którym przygotowany jest bufet z kiełbaskami, smalcem, ogórkami, chlebem, grzanym winem i herbatką.

Co warto wiedzieć?

Mimo, że każemu pasażerowi oferujemy kocyk i tak na bryczkę warto ubrać się bardzo ciepło, gdyż pozostajemy w bezruchu w poruszającym się otwartym pojeździe, co sprzyja wychłodzeniu.

Co w przypadku gdy pada? Nadal jeździmy, gdyż nasze bryczki wyposażone są w zdaszenie typu western, które sprawia, że pasażerowie są całkowicie zabezpieczeni przed deszczem!

Przejażdżka bryczką to aktrakcja dosłownie dla każdego! Od niemowlaka (zalecany fotelik samochodowy) po seniora. Dodatkowo istnieje możlwiość umieszczenia na bryczce wózka inwalidzkiego, co czyni tą aktywność dostepną rówież dla osób niepełnosprawnwych!

 

8. Wycieczka do Kopalni Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota, a właściwie cały jej kompleks jest miejscem odwiedzanym przez cały rok. Liczne atrakcje obiektu fascynują zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców (oraz dziadków!). Na miejscu oferowane są liczne atrakcje turystyczne, które stanowią bogate urozmaicenie wycieczki. Na miejscu można również zjeść posiłek oraz kupić pamiątki. Jako ciekawostkę należy dodać, że do obiektu można wchodzić z psem. Sprawdź więcej o Kopalni Złota.

9. Wycieczka do Twierdzy Kłodzko

Twierdza w Kłodzku to obiekt, którego nie możesz pominąć na swojej trasie zwiedzania atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Jest to miejsce doskonałe na zimowy wyjazd całą rodziną. Obiekt zachwyca swoimi tajemnicami, labiryntami i szeroko rozumianą architekturą obronną. Warto zaznaczyć, że w obiekcie pracują pasjonaci swojego fachu, którym opowiadanie o obiekcie sprawia niezwykłą przyjemność – co potwierdzają doskonałe opinie.  Więcej o Twierdzy Kłodzko.

10. Jaskinia Niedźwiedzia – tutaj zawsze warto przyjechać

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jeden z tych obiektów, których nie możesz pominąć, będąc na feriach w Kolinie Kłodzkiej! Miejsce utrzymane jest w nieskazitelnej formie, zachwyca turystów z całego kraju (i nie tylko). Planując wyjazd, warto wcześniej zarezerwować bilety – ilość miejsc jest ograniczona w celu utrzymania jaskini w swojej nienaruszonej formie. Więcej znajdziesz tutaj.

11. Kąpiele termalne w Lądku-Zdroju

Dla osób lubiących wodę i termy Lądekie baseny będą miejscem doskonałym. Uzdrowiskowy basen w Wojciechu oprócz zachwycającej architektury, wspiera zdrowie pływających w nim gości. Nie bez powodu już od XVIII wieku gościł w swoim wnętrzu najważniejsze osobistości ze świata. Dla tych, którzy pływać nie chcą, polecamy odwiedzenie samego budynku, ze względu na jego wysublimowaną architekturę.

12. Baseny i siłownia– czyli ferie nie tylko na nartach i śniegu

Nie wszyscy lubią sporty zimowe, niektórzy preferują aktywny wypoczynek i korzystanie z basenów. Kotlina Kłodzka ma tutaj wiele do zaoferowania. W okolicy do dyspozycji są: Basen Miejski w Lądku-Zdroju, Pływalnia w Stroniu Śląskim, Basen i Aquapark w Kłodzku oraz Kudowie-Zdroju. Jednym słowem, do wyboru, do koloru, w zależności od planowanych wyjazdów i zwiedzania atrakcji 😊 Dodatkowo, 5 minut jazdy samochodem od Willi Marianna działa doskonale wyposażona siłownia, w której nie tylko można odbyć samodzielny trening ale również skorzystać z zajęć z trenerem: trening siłowy, trening kettlebell, worki bułgarskie, trenign uzupełniający dla dzieci i młodzierzy. Jeśli zatem chcesz kontynuować treningi, wrócić do nich po przerwie, czy też zacząć swoją przygodę z siłownią - czas spędzony w Willi Marianna może być do tego doskonałą okazją!

13. Kręgielnia w Stroniu Śląskim – czyli zabawa dla dzieci i dorosłych

Będąc na feriach w Kotlinie Kłodzkiej z dziećmi (a może też i znajomymi) warto odwiedzić kręgielnie w Stroniu Śląskim.  Jest to doskonała forma wypoczynku po całym dniu zwiedzania. Wewnątrz obiektu znajduje się pub gdzie można kupić napoje alkoholowe dla dorosłych, jak i soki dla dzieci 😊  

14. Kawiarnie i restauracje, które warto odwiedzić

Zwiedzając podczas ferii liczne atrakcje turystyczne, nie można zapomnieć o posiłkach. Poniżej prezentujemy Miejsca, w których warto zagościć i coś zjeść oraz wypić kawę/herbatę. 

Lokale w Lądku-Zdroju, które warto odwiedzić:

 • Pizzeria Marianna – doskonała włoska pizza, burgery, sałatki i wiele innych.
 • Albrechtshalle - Kawiarnia Wiedeńska
 • CoffeeRide – pyszna kawa i ciasto w Klimatycznym lokalu byłego dworca PKP
 • Herbaciarnia Pod Filarami
 • Dom Klahra Kawiarnia Artystyczna
 • Kawiarnia Twórczości Piwnica Pod Adamem

Lokale w Stroni Śląskim, które warto odwiedzić:

 • Finezja Wiedeńska
 • Restauracja Kaczka i Wino
 • Lew Jaskiniowy
 • Restauracja/Pizzeria Cherry Pepperoni
 • Raj Pstrąga

Lokale, które warto odwiedzić na Czarnej Górze (Sienna):

 • Karczma Czarna Góra
 • Restauracja i Karczma Puchaczówka
 • Bacówka Biała Woda